Posted by on Oct 10, 2013 in | 0 comments

Návrh dvojdomku v Horním Hanychově v Liberci vycházel z maximální využitelnosti poměrně malého pozemku, přístupu na něj a zároveň nutnosti vymezení soukromých ploch zahrady každé rodiny. Z těchto důvodů vznikl návrh dvou hlavních dvoupodlažních hmot, které jsou od sebe odděleny přízemní stavbou garáže a pracovny. Pro vymezení obytných objemů od středové části, jsem použil také různost materiálů, která zároveň zjemnila celou stavbu.

 

Návrh obou domů měl stejné zadání. Bylo jím vytvořit otevřený obytný prostor v přízemí a v patře hlavní ložnici, dva pokoje a hlavní velkou koupelnu, na co nejmenší ploše. Samozřejmě podmínkou návrhu bylo také dodržení rozpočtu, ale jinak jsem měl v designu rodinného domu volné ruce.

Hlavní myšlenou návrhu bylo propojit obytný prostor se zahradou a využít co nejvíce výhledu na východ a celý Liberec s Jizerskými horami v pozadí. Samozřejmě jsem se snažil zachovat zajímavé pohledy z druhého patra na dominantu Liberce, Ještěd. Umístění stavby na pozemku jasně vymezuje vstupní prostor s pojezdovými plochami a předzahrádkou od soukromé části zahrady.  Zároveň jsem i v návrhu fasád a rozmístění oken přistupoval k východní straně jako k domu s městským charakterem, vysokými úzkými okny, které propouští do interiéru dostatek světla, ale umožňují zachovat soukromí uvnitř domu. Oproti tomu návrh východní fasády vychází z maximálního propojení se zahradou a zachování horizontálního výhledu i z druhého patra. Barevné řešení propojuje přírodní odstín sibiřského modřínu a zelenou fasádu. Tato kombinace krásně zapadá do okolního prostředí s množstvím zeleně.

Dispoziční řešení vychází z rozdělení domu na společenské a soukromé patro. V přízemí se nachází vstupní hala, šatna, koupelna a obytný prostor s kuchyní a jídelnou podél celé východní strany domu a knihovnou v západní části. V horním patře se nachází dětské pokoje s výhledem do zahrady, koupelna a ložnice s šatnou s výhledem na Ještěd. Z druhého patra je zachovaná možnost výstupu na střechu středové hmoty s garáží a pracovnou, která může fungovat jako společná terasa obou rodin.