Posted by on Nov 28, 2013 in | 0 comments

Nové sídlo honorárního konzulátu Litevské republiky se nachází na křížení ulic Nitranské a U Nisy v Liberci, v bezprostřední blízkosti zábavního centra Babylon.

Hlavním úkolem návrhu bylo dát vile, ve které zároveň sídlí firma Baltaxia, nový důstojný design, který by vzbuzoval důvěru a serióznost.
Zadáním bylo vytvořit barevné řešení, které by dalo této historické stavbě vážnost a glanc spojený s funkcí konzulátu republiky. Součástí návrhu bylo také barevné řešení vstupní části a vnitřních komunikačních prostorů.

Návrh barevného řešení fasády reflektuje přání klienta, držet se neutrálních šedých odstínů. Tyto barvy zároveň podtrhují novou funkci a charakter vily, která bude sloužit jako místo oficiální mezinárodních návrštěv a jednání. Samozřejmě jsme se v řešení snažili vyhnout dalších barev také z důvodu sousedního výrazně barevného zábavního centra. Jediným barevným prvkem jsou zrekonstruované dřevěné vstupní dveře v tmavě červeném odstínu, který odkazuje na barevnost Litevské vlajky.

Různé odstíny šedé a bílá barva umožnily zvýraznit do té doby potlačované prvky, jako jsou například dekorativní detaily ve střešní římse nad okny, vstupní věž i věž orientovaná do křížení přilehlých ulic a samozřejmě okení otvory a kanelurované plochy.

Barevnost vnitřních prostorů navazuje na odstíny fasády, čímž dochází ke sjednocení obou částí. V prostorách schodiště je nejtmavším odstínem zvýrazněno vřeteno a ozdobná hlavice, okolní stěny mají světle šedý odstín a pouze spodní část schodiště je v bílé barvě, která zvýrazňuje vějíř kruhového schodiště.

Mezi fotografiemi realizovaného návrhu je prezentovaná také obrazová dokumentace původního stavu a vizualizace návrhu.